środa, 16 sierpnia 2017

Śniadanie dla dzieci #3 - Czy dzieci mogą jeść muchomory?

DIETA ROZDZIELNA - TEŻ DLA DZIECI

     Kolejna inspiracja posiłku dla dzieci wg diety rozdzielnej i nowa zasada. Pierwszy post z cyklu: "Śniadania dla dzieci" znajdziecie pod linkiem:
Śniadanie dla dzieci #1 - kanapki bez pieczywa
a wraz z nim zasadę nr 1.


Po 3. Najpierw picie czy jedzenie?

    Zdarzają się mamy i to znam z autopsji, które najpierw serwują kanapki - śniadanie, a dopiero po tym można się napić. Motywacje, a raczej argumentacje są rożne:
- jak się opije to nie będzie miał ochoty na jedzenie...
Niestety przez całe dekady obserwowałem na lewo i na prawo model "herbatka po jedzeniu".
Tymczasem dla właściwego funkcjonowania organizmu najpierw trzeba się napić!

PO CO?
     1. Jeśli chodzi o śniadanie, to trzeba wiedzieć, że organizm w nocy się odwadnia. Aby uruchomić właściwe procesy trawienne potrzebna jest woda lub woda z cytryną. Letnia nie zimna w temperaturze pokojowej, przygotowana wieczorem w szklanym naczyniu by ją zjonizować. Budzimy dziecko dajemy picie, a dopiero potem reszta czynności i śniadanie oczywiście  zgodne z dietą rozdzielną przed wyjściem.
    2. Dodatkowo warto wiedzieć, że właściwe nawadnianie organizmu jest ważne dla całej fizjologii. Reguluje stężenie elektrolitów dzięki czemu poprawia funkcjonowanie różnych organów.
    3. I to chyba jest najważniejsze "podnosi poziom inteligencji". Napisałem to w cudzysłowie ponieważ to skrót myślowy. Chodzi o to, że mózg lepiej funkcjonuje i szybciej rozwiązuje zadania i problemy, oraz chętniej i łatwiej mierzy się z wyzwaniami, które stawia życie. To zdecydowanie istotny element dla dzieci w wieku szkolnym. Sam tego doświadczyłem! Zdecydowanie czym bardziej byłem samodzielny i mogłem decydować o tym co jem i piję, tym bardziej moja średnia się poprawiała i ukończenia szkół czy studiów wyglądały tak:

  • szkoła podstawowa - średnia 3,2
  • liceum, matura - średnia 3,8
  • licencjat -średnia pozwalająca na obronę dyplomu z oceną 4 -dobra
  • mgr - średnia pozwalająca na obronę dyplomu z oceną 5 -dobra
  • podyplomowe - średnia 4.97 czyli 5
Jak śpiewa Wojtek Młynarski w piosence "Nie ma jak u mamy" - "... wychowała jak umiała..." i za to naszym mamom, rodzicom możemy być wdzięczni. My żyjemy w innych czasach i stoimy przed innymi wyzwaniami wychowawczymi i zdrowotnymi. To co możemy zrobić, to skupić się na tym by jak najlepiej wychowywać dzieci i jak najlepiej dożywiać ich organizmy dla zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego -umysłowego.

     4. W końcu warto zadać pytanie co z piciem po?
W tym momencie pojawia się temat najlepiej, najbardziej korelujący z dietą rozdzielną! Jednym z elementów stosowania diety rozdzielnej jest zapewnienie właściwego pH do trawienia węglowodanów lub białek i dalej jak najlepszego wchłaniania się pokarmów do organizmu. Picie napojów po jedzenie nie sprzyja właściwym procesom, rozrzedza pokarm, zaburza pH i zmniejsza wchłanianie substancji odżywczych.Zasada 3: PIJ przed jedzeniem, a nie po posiłku.

Zasada 2: Edukacja w poście:
Śniadanie dla dzieci #2 - czas na gryzonie...

Zasada 1: Dzieci jak mało kto jedzą oczami! w poście:
Śniadanie dla dzieci #1 - kanapki bez pieczywa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz