wtorek, 21 września 2021

Powidła śliwkowe - stara, domowa receptura


Przepis na powidła

ze śliwek

 
    Już za pasem jesień i to oznacza, że rozpoczyna się sezon na robienie przetworów na zimę. W ramach zapasów można przygotować powidła. 
   Jak się okazuje mogą być bardzo zdrowe, bo nie dodaje się do nich nic oprócz śliwek, a jak zrobi się samemu w domu, to nawet nie będzie konserwantów... 
   A na pewno nie będą dosładzane, czyli same owoce... 
   Czyli jak zrobić powidła śliwkowe bez cukru?Link do filmu z przepisem:
 

Składniki:
  • 2 kg śliwek dobrze dojrzałych i słodkich (najlepiej węgierek)
Przygotowanie:
      Śliwki myjemy i wyjmujemy pestki. Jeśli śliwki mamy mało słodkie, to na kg śliwek potrzebujemy 100g cukru, chyba że są dość kwaśne to możemy dodać więcej według własnego uznania.
     Będzie nam potrzebny szeroki garnek z grubym dnem. Na dno garnka wlewamy 2-3 łyżki wody. Wkładamy wypestkowane śliwki (plus cukier jeśli jest taka potrzeba) i stawiamy na kuchnię. Jak śliwki zaczną się smażyć zmniejszamy moc palnika i co jakiś czas mieszamy, aby nie przypalić. Śliwki smażymy 1,5 godziny. Po skończeniu smażenia garnek ze śliwkami zostawiamy do wystudzenia i wynosimy w chłodne miejsce.
     Drugiego dnia powtarzamy ten sam proces. Czyli stawiamy garnek na kuchni i smażymy znowu 1,5 godziny. Należy pamiętać, że powidła zaczynają gęstnieć i należy smażyć na małym ogniu i częściej trzeba mieszać aby nie przypalić. Zawartość garnka zostawiamy do wystudzenia i wynosimy w chłodne miejsce.
     Trzeciego dnia smażymy już tylko ok. godziny (ja smażyłam 40 minut). Powidła są coraz gęściejsze i smażymy je na małym ogniu i należy je jeszcze częściej mieszać niż dzień wcześniej. Aby wiedzieć, czy powidła są już dobre, należy wyrównać powierzchnię i zrobić na niej łyżką kreskę, jeśli kreska się nie zlewa to znaczy, że są gotowe i możemy pakować do słoików.
     Do takiej porcji będą nam potrzebne dwa słoiki. Należy je wymyć i wyparzyć, wieczka (pokrywki) również. 
     Gorące powidła wkładamy do słoików, brzegi słoika dokładnie wycieramy do sucha i szczelnie zakręcamy pokrywką.
     Tak przygotowane powidła należy zapasteryzować. Dno garnka wykładamy ściereczką wkładamy słoiki (nie mogą się stykać) i wlewamy do 3/4 wysokości słoika wodę. Jeśli słoiki są ciepłe to woda musi być w takiej samej temperaturze. Pasteryzujemy na wolnym ogniu 10 minut od chwili zagotowania wody. Po skończeniu gotowania słoiki wyjmujemy i stawiamy do góry dnem.
    Jak całkowicie wystygną, to wynosimy w chłodne miejsce.


Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz