wtorek, 28 listopada 2017

Pieczarki w śmietanie

 Pieczarki w śmietanie

 
     Zawsze ciemne, szare i nie fotogeniczne. Dodatkowo często wyglądają nie apetycznie i są jedynie dodatkiem do posiłku obok sałatki.
     Wystarczy mały trik i danie wygląda inaczej, prezentuje się lepiej i wygląda apetycznie.
     Kto potrafi dokonywać takich cudów?
Wiadomo! Agnieszka! Specjalistka, EKSPERT od zdrowego odżywiania... a dokładniej od ZDROWEGO PRZYGOTOWANIA jedzenia.
     Internet jest zawalony przepisami, ludzie ścigają się w artystycznych formach ułożenia dania na talerzu. A prym wiodą mistrzowie kuchni z ekskluzywnych restauracji i hoteli. W tym całym wyścigu (szczurów?) znacząca większość ludzi zapomniała o tym, by to co było podane, było po:

  1. Zdrowe - odpowiednie przyprawy i dodatki, w tym eliminacja chemicznych substancji smakowych, np w surówkach... (o tym w innym czasie).
  2. Zdrowo podzielone w odpowiednie posiłki, czyli posiłki białkowe lub węglowodanowe.
     Często gdy jestem (właściwie byłem) w jakiejś restauracji, gdzie są gotowe zestawy (np. na konferencjach) i nie mogę dobrać co chcę, usiłuję zastąpić posiłek wg diety rozdzielnej, czymś z menu wegetariańskiego, bo o wegańskim to nie ma co marzyć. Niestety jak obserwuje to mięso jest zastąpione jajkiem sadzonym więc... ostatni raz jadłem coś na konferencji - wykupiłem obiad w sierpniu 2015 roku... I co? I źle się czułem.
    Wracając do naszego obiadu, mięso czy jajko może być zastąpione np. PIECZARKAMI. Proste, smaczne, estetyczne i zdrowe rozwiązanie!


Link do filmu z przepisem:
126 - Przepis na PIECZARKI duszone W ŚMIETANIE! - Dodatek do dań mięsnych lub pieczonych ziemniaków


Składniki:
  • pieczarki (dowolna ilość)
  • masło lub inny tłuszcz do smażenia
  • śmietanka 18% (może być też 30%)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • sól
  • pieprz
Przygotowanie:
Pieczarki dokładnie obieramy i pozostawiamy w całości. Na patelni rozgrzewamy masło i wkładamy pieczarki, przykrywamy pokrywką i dusimy od czasu do czasu mieszając. Gdy są już prawie miękkie zdejmujemy pokrywkę aby wyparowała woda (którą puściły pieczarki) i dalej dusimy. Następnie dodajemy przeciśnięty czosnek i wlewamy śmietankę (na ok. 500g pieczarek potrzeba 200ml śmietanki), doprawiamy solą, pieprzem. Dusimy do momentu aż nam śmietanka zgęstnieje. Takie pieczarki świetnie smakują w towarzystwie ziemniaczków z koperkiem lub jako dodatek do kotletów, czy innego mięska.

Smacznego :) 


Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:

www.youtube.com/channel/UCjn3gtNFSCmHw5m2oQ3T4xA

Pamiętaj :) Kliknij: Subskrybuj :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz