wtorek, 25 maja 2021

Domowe bagietki żytnio-orkiszowe - Zdrowy przepis

Bagietki francuskie!

Pieczone w piekarniku!

 
     Zapraszam was na PRZEPIS NA BAGIETKI w wykonaniu Agnieszki! 
     Dowiecie się jak zrobić francuskie bagietki, które tak naprawdę pochodzą z Austrii! 
     A skoro to przepis Agnieszki to będą to domowe bagietki, chrupiące bagietki, bagietki z piekarnika i przede wszystkim zdrowe bagietki.

Link do filmu z przepisem
 
 
Składniki:
  • 300g mąki żytniej typ 720
  • 200g mąki jasnej orkiszowej
  • 20g drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 300ml letniej wody (o temp. 30-35 stopni)
  • 3-4 łyżki oliwy lub oleju
Przygotowanie:
Do miski rozkruszamy drożdże, dodajemy cukier, sól, trochę wody i dokładnie wszystko rozpuszczamy. Następnie dodajemy obie mąki (przesiewany) i małymi porcjami wlewając wodę zaczynamy wyrabiać ciasto, a na koniec dodajemy olej. Wszystko wyrabiamy do momentu aż ciasto zacznie nam odchodzić od ręki. Posypujemy po wierzchu lekko mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia (aż ciasto podwoi swoją objętość).

Gdy ciasto urośnie przekładamy je na posypaną mąką stolnicę i ugniatając robimy kulę. Dzielimy ją na 4 części i z każdej kulamy kulkę. Następnie z każdej kulki robimy  długi wałeczek, delikatnie grubszy na środku. 
Jeśli mamy formę do pieczenia bagietek, to układamy w niej wałeczki, a jak nie to wykładamy zwykłą formę papierem do pieczenia i kładziemy  przygotowane wałeczki (każdy dobrze obsypać mąką), przekładając każdy wałeczek papierem aby się nie posklejały. Zostawiamy do ponownego wyrośnięcia. Wrośnięte bagietki nacinamy po skosie ostrym nożem.
Piekarnik nagrzewany do 220 stopni (góra-dół), a na dół dajemy pojemnik z wodą. Jeśli mamy piekarnik z funkcją pary to pojemnik z wodą nie jest potrzebny, ustawiamy wtedy tą funkcję. Bagietki wkładamy do nagrzanego piekarnika, zamykamy i zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. Pieczemy ok. 25 minut, aż skórka będzie rumiana. Aby sprawdzić czy bagietki są upieczone, wystarczy od spodu postukać, jeśli mamy głuchy dźwięk, to znaczy że są idealne.

Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz