piątek, 7 sierpnia 2020

Sałatka ze szpinakiem i chipsami z boczku

Nieziemska sałatka! 
     Kiedy jest mowa o jedzeniu warzyw wiele osób bagatelizuje sobie ten temat. Często są chorzy, chodzą do lekarza, łykają lekarstwa... Kiedy ktoś powie im, że powinien się zdrowo odżywiać i jeść dużo warzyw, to odpowiadają:
- A ja to co królik, że mam zielsko wsuwać? 
    Osobiście nie miałem nigdy oporów do jedzenia warzyw! Na szczycie mojej top listy były:
  1. Kanapki z pomidorem
  2. Kanapki ze szczypiorkiem
  3. Kanapki z ogórkiem kiszonym
  4. ...

    i o oczywiście bez wędlin. Wracając do osób, które łykają leki. Chcę powiedzieć, że większość lekarstw powstała i zawiera substancje, które znajdują się w naturze. Oczywiście przemysł farmaceutyczny bierze np roślinkę, która leczy. Potem robi wyciągi wszystkich substancji i bada, która na co działa. A na koniec robi wersję syntetyczną... Bo inaczej nie zarobi.  

     Podsumowując łykacz leków nadal jest królikiem, tylko warzyw w pigułce w wersji syntetycznej (często o zmienionej budowie molekularnej) i niestety nie zawsze zdrowych ze skutkami ubocznymi... :)

P.S. Za wiele odkryć naukowych substancji leczniczych przydzielono nagrody nobla... Niestety 85% tych odkryć nigdy nie zostało wykorzystanych... Dlaczego? Może nie da się ich zsyntetyzować?


Link do filmu z przepisem:
071 - Sałatka ze szpinakiem i chipsami z boczku - Jak być bardziej odpornym na stres?


Składniki:
  • opakowanie szpinaku
  • 150g suszonych pomidorów
  • 120g oliwek
  • 150g chudego boczku w cienkich plastrach
  • 2 garście słonecznika
  • troszkę soli
Przygotowanie:
Szpinak dokładnie myjemy i osuszamy. Słonecznik prażymy na suchej patelni. Boczek smażymy na patelni (aby powstały chipsy) i układamy na papierowym ręczniku aby obciekł nadmiar tłuszczu. Pomidory kroimy na mniejsze kawałki. Szpinak przekładamy do salaterki, sypiemy uprażony słonecznik, następnie kładziemy  pomidory, oliwki i polewamy oliwą z suszonych pomidorów (dosyć obficie), na samym końcu kładziemy chipsy z boczku (jeśli są duże to łamiemy na mniejsze kawałki). Tak przygotowaną sałatkę jeśli nie będzie spożywana od razu, to wstawiamy do lodówki, natomiast gdy podamy ją bezpośrednio do jedzenia, należy przemieszać i delikatnie posolić (odrobinę).

Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗

6 komentarzy: