czwartek, 16 czerwca 2016

Dodatki: Pomidory

Pomidory to bardzo popularny dodatek, element sałatek, część kanapek. Jest łatwy w obróbce bo wystarczy go pokroić. Mało kto jednak wie jak wiele składników odżywczych posiadają pomidory. 
Przede wszystkim są bogate w magnez (11 mg) i wapń (10 mg), co bardzo dobrze wpływa na mięśnie i na najważniejszy mięsień jakim jest serce. Dodatkowo dzięki…i wysokiej zawartości potasu (236 mg) obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę serca.
Spożywanie pomidorów zmniejsza o 1/3 możliwość pojawienia się nowotworów narządów płciowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a to dzięki wysokiej zawartości silnego antyutleniacza jakim jest likopen, który nie ginie w wysokiej temperaturze i w przetworach jest go więcej nawet o 300%.

Osoby dbające o urodę i zachowanie młodości powinny poważnie pomyśleć o wzbogaceniu swojej diety w pomidory. Takie działanie zawdzięczamy witaminom A i E, które wpływają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Witamina C regeneruje naczynia krwionośne i poprawia dotlenianie. Likopen jako antyutleniacz, który usuwa wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia, odpowiada za przedłużenie młodości.

Według badań naukowców pomidory są najlepszym antydepresantem. Zbadano, że prawie codzienne spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji o 46% w porównaniu z ludźmi, którzy spożywali je tylko 1 raz w tygodniu. Warto tu podkreślić, że naukowcy koncentrujący się na badaniach wpływu pokarmów na zdrowie fizyczne i psychiczne, nie zaobserwowali działania antydepresyjnego w przypadku diet bogatych w inne warzywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz