niedziela, 12 czerwca 2016

Rola pieczywa żytniego w odżywianiu człowieka

Dlaczego warto jeść pieczywo żytnie?

Pieczywo jest jednym z elementów diety rozdzielczej, warto zastanowić się tylko jakie pieczywo jeść i nie przesadzać z ilością...
Wiele osób będących na diecie wystrzega się pieczywa, a jest to duży błąd ponieważ jest ono niezbędnym elementem naszego codziennego menu. Pieczywo (produkty zbożowe) powinno być naszym głównym źródłem energii, gdyż dostarcza nam cennych witamin i minerałów. Ważne jest wybrać odpowiedni rodzaj pieczywa i ilość, a nie rezygnować ze spożycia.
Niewiele osób wie, że pieczywo odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu. 40% węglowodanów zawartych w pożywieniu jest wykorzystywane na potrzeby mózgu. Zwłaszcza korzystne do odżywiania komórek nerwowych są węglowodany złożone, a takim jest skrobia, która jest głównym składnikiem mąki i  pieczywa. Jeśli na śniadanie nie dostarczymy mózgowi pieczywa lub innych produktów zbożowych to nie pracuje on wydajnie i efektywnie, wynikiem tego jest zmęczenie, osłabienie i apatia.
Węglowodany to jedno ze źródeł energii w odżywianiu człowieka. A jak wszyscy wiemy pieczywo jest do nich zaliczane.
W zależności od tego jak drobno zostanie zmielone i oczyszczone ziarno uzyskamy odpowiedni typ mąki. Im mąka ciemniejsza tym zawiera więcej składników odżywczych, a jak wiadomo najwięcej ich znajduje się w okrywie owocowo-nasiennej. Mąki o wyższym typie są bogatsze w cenne dla naszego zdrowia składniki. Jeśli chodzi o mąke żytnią to mamy jasną (zaczynająca się od typ 800) przeznaczona do wypieku pieczywa jasnego i mąka razowa, śrutowa do wypieku chleba ( typ 2000) oraz mąka z pełnego przemiału (typ 3000).
Pieczywo z mąki razowej, czy z pełnego przemiału zawiera wartościowe dla naszego organizmu składniki (białko, tłuszcze), minerały (magnez, żelazo, miedź, wapń, fosfor, cynk), witaminy (z grupy B, witamina E) i błonnik. Zawarty w pieczywie błonnik przyczynia sie do poprawy trawienia, lepszej perystaltyki jelit, pomaga w zaparciach co zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Powoduje uczucie sytości, co wpływa na zmniejszoną ilość wchłanianych przez nas pokarmów i utrzymanie szczupłej sylwetki.
Pieczywo żytnie produkowane na naturalnych zakwasach jest zdrowe. Nie wszyscy wiedzą, że podczas fermentacji (a dokładniej mlekowej) jaka zachodzi w cieście tworzy sie kwas foliowy (naturalny czynnik antymiażdżycowy), którego nam bardzo brakuje w codziennej diecie. Warto również wspomnieć, że kwas mlekowy zawarty w pieczywie na zakwasie jest bezpieczny dla ludzi z nadkwaśnością żołądka. Pieczywo żytnie w szczególności razowe jest polecane gdyż posiada niski indeks glikemiczny. Mogą je spożywać osoby chore na cukrzyce. Dodatkowym plusem do spożywania pieczywa żytniego produkowanego na naturalnych zakwasach jest to, że nie zawiera w swym składzie żadnych polepszaczy i konserwantów. Dzieje się tak za sprawą obecnych bakterii kwasu mlekowego wytwarzanego podczas fermentacji zakwasu, które mają działanie antybakteryjne i antypleśniowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz