sobota, 5 lutego 2022

Przepis na chleb z płaskurki na zakwasie


Jak upiec chleb z płaskurki?

 
Dziś przepis na chleb domowy, a dokładniej przepis na chleb z płaskurki. Chleb z płaskurki nie jest tak popularny jak pszenny, jednak każda odmiana się przyda. Agnieszka poprowadzi Was przez cały proces. Jak upiec chleb z płaskurki? Pewnie najprostsza odpowiedź, to tak samo jak upiec chleb każdego innego rodzaju.
 


Link do filmu z przepisem:
 
 

 


Składniki:
  • 200g aktywnego zakwasu żytniego
  • 500g mąki płaskurki pełnoziarnistej
  • 290ml letniej wody
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju lub oliwy
Przygotowanie:
Zakwas przekładamy do miski, wsypujemy mąkę, sól i partiami wlewając wodę zaczynamy mieszać ciasto (w zależności od gęstości zakwasu, jeśli jest rzadki to należy zmniejszyć ilość wody, czyli odjąć kilka łyżek). Tyle ile się da mieszamy łyżką, dodajemy olej, a następnie ręką wyrabiamy ciasto. 
Foremkę o wymiarach 11/25cm smarujemy tłuszczem i przekładamy ciasto. Ciasto rozprowadzamy po całej powierzchni foremki (mocząc dłoń w wodzie będzie łatwiej to zrobić). Chleb po wierzchu posypujemy mąką (żeby się nie wysuszył), przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Wyrastanie może trwać 3 do 5 godzin.
Wyrośnięty chleb wkładamy do nagrzanego piekarnika na 220 stopni (góra-dół), a następnie po zamknięciu drzwiczek zmniejszamy do 200 i pieczemy 45 minut. Po upieczeniu uchylamy drzwiczki, odczekujemy 10 minut i wyjmujemy chleb na kratkę do wystygnięcia. Po całkowitym wystygnięciu chleb jest gotowy do jedzenia.


Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗

2 komentarze: