piątek, 22 kwietnia 2016

Zarządzanie dietą rozdzielną w czasie

   Są ludzie, którzy jedzą by żyć i tacy co żyją by jeść. Można jeść to na co ma się ochotę i wyrzucać potem część zawartości lodówki do śmieci. To jest prosty efekt braku zarządzania odżywianiem organizmu. Dobre zdrowie, energia życiowa,  dobre samopoczucie są efektem bycia świadomym co i jak nam pomaga, a co i w jakim stopniu szkodzi.
   Dieta rozdzielna na samym początku wymaga przemyślenia. Później staje się rutyną jak wszytko to co opanowujemy w życiu. Pamiętasz początki jazdy samochodem, ile trzeba było myśleć. A teraz?

   Dietą rozdzielną można zarządzać w perspektywie dnia, tygodnia, a dla bardziej zorganizowanych miesiąca.
Myślę, że najważniejszy element to zarządzanie  dietą w perspektywie dnia. Standardowo ludzie spożywają 3 posiłki:
 1. Śniadanie
 2. Obiad
 3. Kolacja
Ta forma lokuje się gdzieś po środku pomiędzy dietą zawodnika sumo = 1 wielki posiłek, a dietą kulturysty = 6 drobnych głównie wysokobiałkowych posiłków.
Jeśli teraz każdy z tych 3 posiłków podzielimy na 2 to mamy 6 posiłków jak kulturysta. Co samo w sobie przybliży nas do nie odkładania zapasów w tkance tłuszczowej. Czyli:
 1. Śniadanie I - węglowodanowe: Kanapki bez białka (wędlin, serów itp).
 2. Śniadanie II - białkowe: Wędlina z ogórkiem kiszonym.
 3. Obiad: Danie I - węglowodanowe: Zupa, w której w skład wchodzą kartofle lub ryż.
 4. Obiad: Danie II - białkowe: Kotlet z czerwonymi buraczkami.
 5. Podwieczorek - Pierwsza część kolacji - Kanapki z warzywami.
 6. Kolacja: Przekąska białkowa : Kilka plasterków szynki z papryką marynowaną.
Rozpatrując to w czasie, posiłki mogą wyglądać następująco:
 1. 07:00 przed wyjściem do pracy (Węglowodanowy: po min 2 godz. przerwy)
 2. 09:00 (Białkowy, a potem musi być 3-4 h przerwy)
 3. 13:00 (W)
 4. 15:00 (B)
 5. 19:00 (W)
 6. 21:00 (B) mały posiłek - przekąska, ok 2 godziny przed snem
Równie dobrze można to odwrócić:
 1. 07:00 Śniadanie I - białkowe: Jajecznica + sałatka z pomidora
 2. 11:00 Śniadanie II - węglowodanowe: Kanapki z pomidorem
 3. 13:00 Obiad: danie II - białkowe: Pieczeń z piersi kurczaka z ogórkiem kiszonym (można zabrać z domu w pudełku na jedzenie)
 4. 17:00 Obiad: danie I - węglowodanowe: Zupa lub ryż z warzywami
 5. 19:00 Podwieczorek: Przekąska białkowa: Kiełbaska z zieloną sałatką
 6. 23:00 Sałatka ziemniaczana: mały posiłek - Przekąska, ok 1-2 godziny przed snem
Warto pamiętać by przynajmniej 1 posiłek w ciągu dnia był ciepły.

To jest jeden z modeli planowania jak korzystać z diety rozdzielnej w przyszłości opublikujemy kolejne modele... :)
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗
10 komentarzy:

 1. A czy można np. jeden dzień jeść węglowodanowe wszystkie posiłki? Wtedy też przerwa między nimi 2 godziny? Lub opcja 3 węglowodanowe a dwa białkowe lub na odwrót?

  OdpowiedzUsuń
 2. Można :)
  Trzeba tylko pamiętać, że kolejny posiłek po węglowodanowym jemy po 2 godz., a po białkowym trzeba zrobić przerwę 3-4 godziny i dopiero następny.
  Można dowolnie żonglować posiłkami i obserwować samopoczucie by wybrać najlepszą opcję dla siebie... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, mam pytanie :) Czy, taka kompozycja jest prawidłowa ? cebulka plus czosnek podduszony na odrobinie oliwy, zioła, pieczarki, fasolka szparowa, garstka makaronu szpinakowego. Niestety, jestem fanką makaronu. I mam do niego , takie zamiłowanie, jak niektórzy do słodyczy ;) które to...dla mnie mogłyby nie istnieć. Pozdrawiam serdecznie. Jestem na początku drogi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka kompozycja jest prawidłowa, czyli połączenie produktów neutralnych (warzywa i pieczarki) z weglowodanami (makaron).

   Usuń
 4. Dzień dobry, czy w tej ostatniej pozycji modelu nie ma błędu? Godzina 19 przekąska białkowa i po niej po 2 h przekąska węglowodanowa. Odstępy między posiłkami można zmniejszyć? zakłada się 4 godziny po białkach, czy to zależy od obfitości posiłków? Dodatkowo chciałam zapytać co w przypadku, gdy jesteśmy np. na przyjęciu/jakiejś imprezie czy restauracji. Można założyć np., że jem białkowo, zatem czy mogę zjeść kilka rzeczy (przystawki/danie główne) pod rząd? Od ostatniej potrawy powinnam zachować 4 godziny przerwy? Można w ogóle na tej diecie zjeść przystawki/danie główne? Okazjonalnie oczywiście. Czy należy wybrać tylko jedno danie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak był błąd:) Przeoczanie w liczeniu lub zmęczenie :) Dziękuję :)
   P.S
   Gratuluje uważności... :)

   Usuń
  2. Witam. Wiele lat temu zastosowałam taki model żywienia. Dieta Mai Blaszczyszyn, dieta Diamondòw. Potwierdzam, że ta dieta jest rewelacyjna. Czułam się znakomicie, dużo schudłam, w ogóle nie chorowalam, chociaż wtedy podeszłam do tematu nazbyt ekstremalnie. Kilka lat dobre efekty nadal się utrzymywały. Niestety wróciłam do nieprawidłowych nawyków. I to był błąd. W moim przypadku ten styl układania posiłków był zbawienny. W ciągu wielu lat odejścia od tej diety dorobilam się potężnej nadwagi, wysokiego ciśnienia, cukrzycy, a nawet depresji. Nie zdajemy sobie sprawy jak dieta może wpływać nawet na naszą psychikę. Od kilku dni wracam do tej diety I już odczuwam pozytywne skutki. Najwyraźniej to dieta dla mnie. I nie tylko. Domownicy również dołączyli. Cieszę się, że znalazłam ten kanał na yt I Blog. Mam nadzieję, że bedą państwo dla mnie wsparciem I motywacją. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 5. Witam. Wiele lat temu zastosowałam taki model żywienia. Dieta Mai Blaszczyszyn, dieta Diamondòw. Potwierdzam, że ta dieta jest rewelacyjna. Czułam się znakomicie, dużo schudłam, w ogóle nie chorowalam, chociaż wtedy podeszłam do tematu nazbyt ekstremalnie. Kilka lat dobre efekty nadal się utrzymywały. Niestety wróciłam do nieprawidłowych nawyków. I to był błąd. W moim przypadku ten styl układania posiłków był zbawienny. W ciągu wielu lat odejścia od tej diety dorobilam się potężnej nadwagi, wysokiego ciśnienia, cukrzycy, a nawet depresji. Nie zdajemy sobie sprawy jak dieta może wpływać nawet na naszą psychikę. Od kilku dni wracam do tej diety I już odczuwam pozytywne skutki. Najwyraźniej to dieta dla mnie. I nie tylko. Domownicy również dołączyli. Cieszę się, że znalazłam ten kanał na yt I Blog. Mam nadzieję, że bedą państwo dla mnie wsparciem I motywacją. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, jeśli można proszę do mnie napisać bernatka199@gmail.com
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. Wiadomość wysłana. Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Usuń