sobota, 30 kwietnia 2016

Śniadanko z węglowodanów dla dziecka

    Dobre nawyki żywieniowe kształtuje się od pierwszych dni życia dziecka. Na wszystko przychodzi czas i pora. Najpierw mleko matki, potem pierwsze zupki i kolejne nowe dania, posiłki wprowadzane z miesiąca na miesiąc.
   Warto wiedzieć, że przewód pokarmowy dziecka kształtuje się przez pierwsze 3 lata życia. Jest to okres, w którym dbanie o właściwą dietę ma kluczowy wpływ na przyszłe życie, a konsekwencje ignorowania diety w tym okresie przez rodziców ponosił będzie ten mały człowiek w przyszłości gdy dorośnie.

O czym pamiętać?
  1. Przez pierwsze dwa lata, jeśli tylko to możliwe, ważne jest karmienie piersią. Z trzech powodów. Przez pierwszy rok mleko matki ma fundamentalny wpływ na rozwój kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie wartości pokarmowych. Drugi powód to wpływ na wytworzenie się odpowiednich struktur i flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Trzeci element to wspieranie rozwoju systemu immunologicznego, a to zajmuje prawie 2 lata.
  2. Przez całe 3 lata nie można dawać dziecku bogatych w cukier słodyczy, a przede wszystkim czekolady. To jest totalna zmora ze strony otoczenia, które chce uszczęśliwić dziecko cukierkiem, czy czekoladką. Dziecko od małego karmione słodyczami, jako dorosły człowiek będzie zawsze miało tendencje do otyłości. Dodatkowo bez względu jak bardzo katorżniczą dyscyplinę żywieniową by sobie taki dorosły człowiek narzucił, nigdy nie osiągnie szczupłej sylwetki.
  3. Skoro już wiemy, że ten mały człowieczek ma dopiero rozwijający się i delikatny przewód pokarmowy, w którym nie zachodzą jeszcze właściwie wszystkie procesy trawienne, to może warto odciążyć jego organy i nie przysparzać mu nadliczbowej ilości toksyn, które pojawią się na skutek posiłków łączących węglowodany i białka.
Podsumowując trzeba pamiętać, że to co nam nie szkodziło, nie koniecznie będzie również nie szkodliwe dla naszych dzieci. Spadek wartości odżywczych w produktach sięga od kilku do kilkudziesięciu procent. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad. W bananach np. zostało tylko 5% witaminy B6 (spadek o 95%), a czosnek ma tylko połowę selenu, a szpinak, brokuły i ziemniaki tylko 1/4 wapnia (średnio spadek o 75%)... Oznacza to, że nie możemy zjeść tyle produktów co powinniśmy aby zabezpieczyć nasz organizm przed szkodliwymi skutkami toksyn, organizm dziecka musi się rozwijać i też nie nadąża z naprawianiem szkód. Dlatego wiele chorób wieku dorosłego pojawia się już dziś u dzieci. Ostatnio odnotowano np. przypadki osteoporozy u 12-latków. 
   Zdrowie naszych dzieci jest w naszych rękach! A jednym z kluczy jest wdrożenie diety rozdzielnej u dzieci! Do dzieła!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz