czwartek, 23 marca 2017

Przepis: Robimy zakwas do wypieku chleba żytniego

     O chlebie żytnim już był post, jego znaczenie, i rola w odżywianiu. Kliknij i przeczytaj tu: Rola pieczywa żytniego w odżywianiu człowieka

     Dodam od siebie tylko, że osobiście od dawna obserwuje, że wystarczy tylko 4 kromki chleba żytniego w ramach posiłku😄. Kiedy jeszcze jadłem chleb "zwykły" pszenny 4 kromki nie wystarczały, potrzebowałem zjesć 5, a nieraz nawet 7 kromek😥 - i nie ma się co dziwić, że potem człowiek tyje...😆 !
     Dopiero niedawno dowiedziałem się,  że chleb pszenny to puste węglowodany, podobnie jak wódka - ani jedno, ani drugie mi nie służy🤔.


Składniki na zakwas:
  • 100g mąki żytniej typ 720
  • 100ml wody letniej przegotowanej o temp. 37 stopni
Przygotowanie:

Dzień 1:
Bierzemy szklane naczynie (dość duże), wsypujemy mąkę, wlewamy wodę i wszystko razem dokładnie mieszamy drewniana łyżką. Naczynie przykrywamy lnianą ściereczką i zostawiamy na 12 godz. w ciepłym miejscu (najbardziej odpowiednia to 25-27 stopni).

Dzień 2:
Po 12 godzinach bierzemy drewnianą łyżkę i mieszamy dokładnie zakwas. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 12 godz. Po 12 godz. czas na dokarmianie zakwasu. Do naszego naczynia dodajemy 50g mąki żytniej i 50g letniej wody. Dokładnie mieszamy i zostawiamy nasz zakwas w ciepłym miejscu tym razem na 24 godz.

Dzień 3:
W trzecim dniu powinna się zacząć fermentacja, możemy to sprawdzić wąchając zakwas. Będzie miał kwaskowy zapach, a to znaczy, że nasz zakwas pracuje. Dodajemy znowu 50g mąki żytniej i 50g letniej wody. Dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 12 godz.

Dzień 4:
Zakwas mieszamy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 12 godz. Po upływie czasu zakwas dokarmiamy: 50g mąki żytniej i 50g letniej wody. Dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 12 godz.

Dzień 5:
Zakwas na chleb jest już gotowy, na jego powierzchni powinny znajdować się liczne pęcherzyki powietrza. Mieszamy go i możemy przystąpić do pierwszego wypieku chleba. Zanim zaczniemy robić chleb to z naszego zakwasu odkładamy do małego słoiczka z 7 łyżek i wkładamy do lodówki, aby mieć do następnego wypieku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz