czwartek, 19 maja 2016

Śniadanie: jajka na twardo

Jednym z klasycznych posiłków białkowych na śniadanie to jajka, możne je przyrządzać na różne sposoby. Na miękko, na twardo, w postaci jajecznicy oraz faszerowane. Istotne jest by w ramach diety rozdzielnej nie łączyć ich z węglowodanami, czyli klasycznie z bułką lub chlebem. Jajka trawią się dość długo (od 3-5 godzin) więc nie prędko poczujemy się po nich głodni. To dobra opcja by zaserwować sobie taki posiłek jeśli wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy mogli zjeść drugiego śniadania.

Jajko to skarbnica różnych składników odżywczych. Jest źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm ludzki. Zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (2 jajka ważące 58g pokrywają w 35% dzienne zapotrzebowanie), których nasz organizm nie jest w stanie sam wytwarzać, a są niezbędne dla człowieka w prawidłowym żywieniu.
Jajka są niskokaloryczne i zawierają dużo witamin m. in. A, E, D, K, B2, B9, B12, kwas pantotenowy oraz minerałów: wapń, żelazo, fosfor, potas, miedź, cynk, magnez, selen i jod.
Warto również pamiętać, że żółtko jaja zawiera cholinę, która jest niezbędna do prawidłowego działania mózgu, a także luteinę poprawiającą nasze widzenie i zapobiegającą zwyrodnieniu plamki żółtej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz