wtorek, 10 maja 2016

Pieczeń z łopatki i marchewka dla dziecka

   Odżywianie dziecka ma fundamentalny wpływ na jego okres dorastanie i dorosłe życie. Jednym z podstawowych składników jest mięso. Jeden z wielu elementów diety bogatych w białka i tłuszcze. Białko jest istotnym elementem wpływającym na rozwój dziecka i to nie tylko na płaszczyźnie wzrostu, przyrostu mięśni i rozwoju innych organów, ale także i mózgu. Co kładzie podwaliny pod przyszłe zdolności intelektualne młodego człowieka. 
   Zależność pomiędzy ilością spożywanego mięsa i tłuszczu zaobserwowali już antropolodzy badając małpy człekokształtne. Według ich badań jakieś 2 miliony lat temu były gatunki małp, które miały rozbudowane szczęki pozwalające na przeżuwanie twardych kłączy trzcin i innych roślin i odżywianie się w ten sposób w okresach suszy. Inne gatunki nie radzące sobie tak dobrze z twardymi elementami korzeni rozpoczęły dożywianie się padliną, czyli tym czym pogardzili inni drapieżnicy. U tych gatunków zaobserwowano szybki rozwój mózgu. Mózg takiej mały był bardziej rozbudowany, a według wykopalisk i badań jego ciężar i objętość  była dwa razy większa. To pozwoliło tym gatunkom przetrwać kolejne nie tylko wieki ale nawet miliony lat. Gatunek żywiący się wyłącznie kłączami w okresie suszy i posiadający połowę mniejszy mózg był niestety skazany na wyginiecie.
     Czerpiąc z doświadczenia i mądrości płynącej z wiedzy o rozwoju innych gatunków (niektórzy twierdzą, że naszych przodków) warto zaserwować dziecku odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego w codziennym menu. Oczywiście jak widać na zdjęciu wszystko musi być oparte o dietę rozdzielną, by minimalizować szkodliwość naszego dzisiejszego, często i tak nie najzdrowszego jedzenia (produkowanego, a nie uprawianego lub hodowanego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz