poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Przepis na nalewkę miętową - miętówkę

Domowa nalewka

Miętówka

     Nalewka to fantastyczna sprawa dla kogoś kto nie lubi wódki - Tak jak MY! Agnieszka wykombinowała,że przygotuje miętówkę...

👉Jak zrobić miętówkę❓ 

    Miętówka to chyba jedna z łatwiejszych i prostszych nalewek do zrobienia. Całość robi się w 3 etapach i w tym filmie etap I. 
    Zapraszamy na przepis na nalewkę ziołową czyli miętówkę!

Link do filmu z przepisem
 
 Składniki:
  • 0,5 litra spirytusu 95%
  • 500ml przegotowanej wody
  • 250g cukru
  • ok. 70g świeżych gałązek z liśćmi mięty
Przygotowanie:
    Miętę dokładnie myjemy i osuszamy, a następnie jeśli są długie gałązki, to tniemy na mniejsze kawałki. Mięta z ogrodu ma bardziej intensywny aromat i kolor, niż mięta z doniczki ze sklepu.
Potrzebny nam będzie słoik o pojemności około 2 litry. Na dno słoika wkładamy gałązki mięty i dociskamy do dna, zalewamy spirytusem, dobrze zakręcamy (co by procenty nie uciekły) i odkładamy słoik w ciemne miejsce na 2-3 dni (nie trzymamy dłużej bo nalewka zrobi się gorzka). Słoik możemy też szczelnie okryć ręcznikiem, aby nie było dostępu światła. Kilka razy w ciągu dnia poruszamy zawartością słoika. 
   W trzecim dniu wyjmujemy gałązki mięty ze słoika i możemy je wyrzucić. Ja jednak zalewam te gałązki (są sztywne od spirytusu) wodą aby wydobyć resztki spirytusu i aromatu, które tam zostały, a następnie tą wodę wlewam do słoja ze spirytusem. Wsypujemy cukier, zakręcamy i kilka razy potrząsamy słoikiem. Słoik odkładamy w ciemne miejsce i zostawiamy do całkowitego rozpuszczenia cukru. Jeśli cukier jest drobny, to zwykle trwa to 2 dni, a jak grubszy to ok. 3-4 dni. W ciągu dnia możemy zamieszać słoikiem aby przyspieszyć rozpuszczenie cukru.
   Po całkowitym rozpuszczeniu cukru nalewkę filtrujemy przez kilka razy złożoną gazę, lub filtr od kawy. Po filtracji nalewkę przelewamy do butelek lub do szczelnej karafki. Możemy taką nalewkę spożywać od razu, ale najlepiej jest ją zostawić na klika tygodni do przegryzienia się. 
   Taką nalewkę możemy przechowywać bardzo długo, jednak z czasem traci ona swój piękny zielony kolor i robi się brunatna (nie ma to jednak wpływu na smak).

Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz