Wiśniówka
Nalewki to sposób na robienie własnych domowych alkoholi. Nalewki z reguły są dość mocne, czyli mają w granicach 40-45% jednak także możemy spotkać słabsze.👉Jak zrobić nalewkę wiśniową❓
Nalewkę należy zrobić tak by była zdrowa. Dlaczego zdrowa? Bo pierwsza
nalewka była sporządzona przez Hipokratesa, ojca nie tylko medycyny, a
jak się okazuje także i nalewek. Pierwsze nalewki były na bazie wina.
Dopiero ok 1100 lat później arabscy alchemicy otrzymali pierwszy bimber i
na jego bazie zaczęli robić nalewki, zwane na początku "aqua vitae"
czyli woda życia.
Nalewki do Polski przybyły dopiero w XVIw. Dopiero
wiek XVIII i XIX można było nazwać złotym okresem polskiego
nalewkarstwa. Patrząc na to co się dzieje myślę, że dziś polskie
nalewkarstwo przeżywa swój renesans...
Link do filmu z przepisem
Składniki:
- 1,5 kg wiśni
- 0,5 litra spirytusu 95%
- 1 litr wódki 40%
- 400g cukru
Wiśnie myjemy i osuszamy z wody. Potrzebny nam będzie słoik o pojemności minimum 3 litry.
Do słoja przekładamy wiśnie, najpierw wlewamy pół litra wódki, a następnie pół litra spirytusu. Kołyszemy słojem i szczelnie zakręcamy.
Słoik z wiśniami odstawiamy na 14 dni w ciemne i ciepłe miejsce. Codziennie kołyszemy słojem, odkręcamy na chwilę pokrywkę i znowu szczelnie zakręcamy.
W 14 dniu zlewamy zawartość nalewki do mniejszego słoika, zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Do wiśni wlewamy pozostałą część (500ml) wódki i wsypujemy cukier. Kołyszemy słojem i zakręcamy.
Odstawiamy w ciemne miejsce do rozpuszczenia się cukru i postępujemy identycznie jak w pierwszym etapie, czyli każdego dnia kołyszemy słojem, odkręcamy na chwilę pokrywkę i znowu szczelnie zakręcamy.
Zwykle trwa to ok. 5 dni (rozpuszczenie cukru) i możemy go zlać do alkoholu, który zlaliśmy w pierwszym etapie, ale możemy jeszcze potrzymać do 10 dnia.
Zlaną nalewkę trzymamy jeszcze w słoju przez 2-3 dni w ciemnym miejscu i przefiltrowujemy ją przez gazę złożoną kilka razy (możemy użyć również filtr do kawy).
Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i zostawiamy do leżakowania na minimum miesiąc (można zdecydowanie dłużej), wtedy jest gotowa do picia.
Wiśnie z nalewki możemy wykorzystać do ciast, deserów lub zjeść solo. Aby móc je przechowywać na dłużej, należy je przełożyć do szklanego słoika i przesypać cukrem. Takie wiśnie trzymamy w lodówce.
Smacznego :)
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna
ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz