piątek, 10 lutego 2017

Short: Woda z Cytryną - Ile i kiedy?

Temat wody też już poruszaliśmy w poście Oczyszczanie organizmu - Woda na co dzień. Na samym końcu posta poruszyłem temat wody z cytryną:

"Rano dobrze jest wypić szklankę letniej przegotowanej wody z paroma kroplami cytryny. Taki elixir doskonale tonizuje i przeczyszcza. Wspiera pracę wątroby..."

ten temat chciałbym rozwinąć...

     Zakwaszanie organizmu
Nie ma przeciwwskazań z punktu widzenia tzw. zakwaszenia organizmu: to co jest kwaśne nie zakwasza: sok z cytryny, kapusta kiszona, ogórki kiszone. Wręcz przeciwnie są to warzywa i odkwaszają organizm. Jedynie zmieniają pH żołądka na bardziej kwasowe. To z kolei jest bardzo wskazane przy trawieniu białek.

     Przed Posiłkiem białkowym
I tu pojawia się dodatkowy wątek czyli kiedy pić, a  kiedy nie! Nie ma przeciwwskazań co do picia przed posiłkami białkowymi: jajka, mięso, wędliny, czerwona fasola... itd. W tym przypadku szklanka wody przed posiłkiem białkowym byłaby wskazana.

     Przed i po posiłku węglowodanowym
Tutaj trzeba byłoby się wstrzymać i na 1 godz. przed posiłkiem pić tylko zwykłą wodę. Picie wody z cytryną koliduje z procesami trawienia węglowodanów, które trawią się w środowisku zasadowym. Nasz organizm jest tak doskonały, że sobie z tym tematem poradzi i zalkalizuje kwasy żołądkowe - tylko pytanie po co mu to utrudniać. Taka zmiana niesie za sobą 2 konsekwencje:
  1. Organizm będzie zużywał zasoby i energie na uzyskanie pH (zasadowego) potrzebnego na trawienie węglowodanów.
  2. Automatycznie opóźni to procesy trawienia.
dlatego min przez 1-1,5 godziny po posiłku też nie pijemy wody z cytryną - zalecana zwykła... ! 😄

     Potrzebujemy zwykłej, czystej zjonizowanej wody
Do właściwej pracy organizmu potrzebna jest czysta woda, najlepiej kiedy jest zjonizowana, czyli postoi przez noc w szklanej butelce lub dzbanku. Czyli nie zawsze pijemy wodę cytryną.

     Zęby
Nadmiar kwasu z cytryny niszczy szkliwo. Warto więc przed lub po wypiciu wody z cytryną nie myć zębów. Trzeba odczekać jakiś czas i dopiero umyć zęby. Sugeruję tu rozmowę z dentystą co on na to...

     Podsumowanie
Jeśli ktoś lubi wodę z cytryną i coś go ciągnie to prawdopodobnie jest tego konkretna przyczyna. Oczyszczenie organizmu, a zwłaszcza wątroby i poprawa pracy wątroby, zapotrzebowanie na witaminę C, odkwaszenie organizmu... Przyczyn może być wiele.

Woda z cytryną TAK! Oczywiście z umiarem! Rano na czczo, przed posiłkami o charakterze białkowym i nie przeszkadzamy w trawieniu węglowodanów... 😃


Dziękujemy Pani Monice S. za pytania i inspirację do napisania posta.Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗
2 komentarze: