niedziela, 14 maja 2017

Naturalne źródło białka

   Co do zaopatrzenia organizmu w potrzebne białka istnieje wiele mitów.
   Watro obalić jeden po drugim.  Białka roślinne są lepiej wchłanialne niż białka pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo pokarm roślinny jest 60 razy mniej szkodliwy niż pochodzenia zwierzęcego. Rośliny posiadają mniej toksyn, mniej chemi i nie zawierają hormonów, antybiotyków, sterydów, konserwantów itd. Zwierzęta hodowlane karmione są roślinami i jak się okazuje w ich tkankach kumulowane są związki chemiczne z nawozów sztucznych, herbicydów i pestycydów. Sumując te wszystkie dane okazuje się, że mięso posiada 60 razy większe stężenie szkodliwych substancji niż warzywa czy owoce.
    Ten temat poruszaliśmy przy okazji szaszłyków wegańskich. Jak więc rozwiązać ten problem?

  1. Zmniejszyć ilość spożywanego mięsa.
  2. Zastosować dietę rozdzielną, która wspomaga trawienie i automatycznie organizm z czasem zacznie domagać się mniejszych ilości mięsa i wędlin
  3. Dostarczać białko w pokarmach pochodzenia roślinnego.
    Jednym z takich bogatych w białko produktów są nasiona CHIA. Zawierają ok 20% białka (20g w 100g)
    Oczywiście jest wiele przepisów w internecie. Niestety większość z nich polega na łączeniu nasion CHIA z dużymi ilościami węglowodanów co drastycznie zmniejsza a nawt eliminuje trawienie i wchłanianie białka.
Najprostrzy przepis z zastosowaniem nasion CHIA to koktajl. Osobiście to stosuje i z czasem dopracowałem odpowiednie proporcje.

Produkty

  • 35 g nasion CHIA
  • 1/2 litra wody - kufel od piwa
  • 1/4 cytryny - chyba, że ktoś lubi bardziej kwaskowe

Przygotowanie
     Odważamy ok. 35 g nasion i zalewamy 1/2 litra zimnej wody  (lub ok. 20g na 300 ml - mały kufelek od piwa). Wyciskamy sok z cytryny i odstawiamy na kilka godzin (2-3 godz.) aż nasiona nasiąkną i będziemy mieć pełny kufel. Co jakiś czas trzeba mieszać bo nasiona wchłaniają wodę, pęcznieją i zbijają się. Dzięki mieszaniu rozluźniają się i mogą dalej swobodnie pęcznieć zajmując coraz wiąkszą część kufla.

WAŻNE

  • Jak już pisaliśmy białka potrzebują do trawienia pH kwasoweg, dlatego do smaku dodajemy cytrynę. 
  • Pamietamy też by wypić przed lub po posiłku białkowym lub neutralnym, 2 godz. po posiłku weglowodanowym, 3 godz. przed posiłkiem węglowodanowym

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz