poniedziałek, 23 stycznia 2017

Short: Śmietana

    Śmietana to tłuszcz i jest zaliczana do składników neutralnych.
A jak to może być naprawdę? Co kupujemy w sklepie?

    Śmietana (kwaśna,ukwaszona) to produkt otrzymany ze śmietanki (słodka), która pochodzi z górnej warstwy odwirowanego pełnotłustego mleka.
Śmietana to ukwaszona śmietanka w sposób naturalny lub za pomoca czystych kultur bakterii kwasu mlekowego. Zatem można powiedzieć, że śmietana jest kwaśna, a śmietanka słodka.
Praktyka
    Kupując śmietanę warto czytać skład, ponieważ w tak zwanej śmietanie możemy znaleźć substancje zagęszczające: gumę guar, żelatynę, karagen oraz dodatki o kwaśnym smaku, czy też modyfikowaną skrobie ziemniaczaną. Zdarza się również, że w śmietanie są tłuszcze roślinne, taka śmietana nie ma nic wspólnego ze śmietaną, ponieważ jest wyprodukowana z maślanki oraz mixu różnych olei roślinnych.
    W Polsce nie każdy producent umieszcza informację o składzie, gdyż nie ma takiego prawa, które by tego nakazywało. Dlatego warto kupować  śmietanę 30%, która jest naturalnie gęsta.

2 komentarze:

  1. Czyli taka smietana kwasna 12% tluszczu bedzie produktem bialkowym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda śmietana jest produktem neutralnym, bez różnicy czy jest to kwaśna, czy słodka. Różnią się one tylko zawartością tłuszczu.

      Usuń