poniedziałek, 30 stycznia 2017

Odstępy między posiłkami

     Ten temat już poruszaliśmy! Postanowiłem jednak napisać krótki post, dotyczący tylko jednego zagadnienia.
      Jak stare powiedzenie łacińskie mówi "Repetitio est mater studiorum" - powtarzanie jest matką nauki, powtórzymy sobie to zagadnienie.

      Jak stosujemy 3 posiłki dziennie co 5  godzin lub 4 co 4 godziny to problemu nie ma.
Jeśli chcemy stosować np. 5-6 posiłków to wtedy warto pamiętać o zasadzie 1/3.
Węglowodany przebywają w żołądku min. 1 godzinę, a posiłki białkowe min. 3 godziny. Jak pokazuje praktyka, kiedy już przebrniemy okres przystosowania (w tym np. zmniejszenia pojemności żołądka) po jakimś czasie zorientujemy się, że w sposób naturalny i regularny zaczniemy odczuwać głód.

Praktycznie:
  • Po posiłku Węglowodanowym stosujemy - 2 godziny przerwy.
  • Po posiłku Białkowym stosujemy - min. 3 godziny przerwy (z reguły, a nieraz nawet 5 godzin np. po jajecznicy)
Według badań w przypadku posiłków łączonych z białek i węglowodanów. posiłki te przebywają w żołądku od 5 do 8 godzin. Opuszczają, żołądek i przedostają się do jelit gdzie nie następują właściwe procesy trawienne.


Jeśli ten temat interesuje kogoś proponuje zapoznać się z badaniami Pawłowa nad fizjologią trawienia, za które otrzymał w 1904 roku nagrodę Nobla. Badania te poprzedzały badania dr Haya nad dietą jako METODĄ LECZENIA. Metodą, która okazała się tak skuteczna, że dr Hay na złość swoim kolegom lekarzom zamiast umrzeć w najbliższych latach, pożył jeszcze kolejne ok 30 lat i aby być złośliwym do kwadratu, wyleczył się ze wszystkich schorzeń, których koledzy lekarze nie potrafili wyleczyć... A lista była długa 😃

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz