środa, 24 lutego 2021

Bułeczki z patelni

Bułeczki orkiszowe z patelni

Na Sklerozę


    Czy zdarzyło się Wam zapomnieć kupić chleb lub bułki? Czy nie obudziliście się w niedziele ze stwierdzeniem: "O rany nie mam pieczywa!" Czy nie wpadli głodni goście i nie wyjedli wszystkiego w tym także pieczywa? 
    Jeśli któraś z tych opcji jest Ci znana, to dziś Agnieszka ma dla Was rozwiązanie - BUŁECZKI orkiszowe z PATELNI na SKLEROZĘ!
 
 

 
 
 


Składniki:
  • 450g mąki (użyłam orkiszowej jasnej)
  • 50ml soku z ogórków kiszonych
  • 200ml wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 15g drożdży
  • 3 łyżki oleju
Przygotowanie:
 
     Do miski wkładamy drożdże, cukier, sól i rozpuszczamy z niewielką ilością ciepłej (ok. 37 stopni), ale nie gorącej wody. Następnie dodajemy mąkę, sok z ogórków, małymi porcjami wlewamy wodę i zaczynamy wyrabiać ciasto (w zależności od wilgotności mąki raz zużyjemy całą wodę, innym razem może nam trochę zostać). 
     Pod koniec dodajemy olej i dokładnie wyrabiamy, aż będzie nam odchodzić od ręki. Im dłużej wyrabiamy ciasto, tym będzie bardziej elastyczne i puszyste po upieczeniu. Ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia (aż podwoi swoją objętość). 
     Po wyrośnięciu przekładamy na podsypaną mąką stolnicę i kilka razy ciasto składamy. Następnie ciasto rozpłaszczamy dłońmi lub wałkiem na grubość ok. 1-1,5cm i wykrawamy szklanką kółka. Tak przygotowane bułki zostawiamy chwilę do wyrośnięcia, a w tym czasie nagrzewamy patelnię. 
     Po rozgrzaniu patelni (na sucho) wkładamy kilka bułek (zachowując odstępy), przykrywamy i pieczemy na wolnym ogniu po 2-3 minuty na każdą stronę. Nie możemy piec na zbyt dużym ogniu, ponieważ bułki w środku będą nie dopieczone - surowe. 
    Z takiej porcji ciasta wychodzi 15-17 bułeczek, wszystko zależy od wielkości szklanki jaką będziemy wykrawać kółka.
 

Smacznego :) 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:
www.youtube.com/c/DietaRozdzielna

ZaSubskrybuj😀❗ i daj łapkę w górę👍 😁❗
 
#bułeczki #pieczywo 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz